Golden Trail National Series Czech and Slovakia odstartovala prvním závodem na Slovensku – Salomon Baba-Kamzík

Historicky první závod prestižní Golden Trail National Series dnes proběhl v rámci tradičního slovenského závodu SALOMON Baba – Kamzík. Cílem a snahou Golden Trail National Series je přivést na své závody skutečnou běžeckou špičku a dát příležitost top běžcům poměřit navzájem své kvality, což se v případě závodu SALOMON Baba – Kamzík podařilo.

Na startu se sešla užší špička české a slovenské vrchařské elity. V mužské kategorii vládla česká šestice Jiří Čípa, Marek Causidis, Jiří Petr, Tomáš Křivohlávek, Radek Hübl a Jan Zemaník, z nich jsou všichni až na ústeckoorlického rodáka Radka Hübla členové Salomon/Suunto týmu. Náhoda? Těžko říct 🙂 Výsledková listina pak vypadala následovně:

Výsledky – top 3 muži:

1. Jiří ČÍPA Salomon/Suunto, CZE – 01:36:24

2. Marek CAUSIDIS BUFF/SALOMON TEAM, CZE – 01:37:01

3. Jiří PETR Salomon/Suunto, CZE – 01:37:24

 

V hlavní kategorii žen zde už počtvrté v historii zvítězila skvěle běžící Katarína Lovrantová ze slovenského Salomon/Suunto týmu. Druhá za Katarínou doběhla specialistka na horské běhy Natalia Tomasiak z Polska. A třetí skončila Magda Horká z Prahy, která je mimochodem sestrou vítěze Jiřího Čípy.

Výsledky – top 3 ženy:

1. Katarína LOVRANTOVÁ Salomon/Suunto, SVK – 02:00:02

2. Natalia TOMASIAK Salomon Suunto Poland Team, POL – 02:00:49

3. Magda HORKÁ Praha-Zbraslav, CZE – 02:01:31

O kvalitě startovního pole nelze pochybovat, neboť byl překonán rekord trasy a to hned čtyřmi závodníky. Dosavadní rekordní čas zde měl hodnotu 1:40:33 a zaběhl ho Slovák Andrej Paulen.

Mimo první tři závodníky tento čas překonal také čtvrtý Tomáš Křivohlávek s časem 1:38:30. Tento ročník závodu SALOMON Baba – Kamzík nebyl úspěšný pouze z pohledu účasti elitních závodníků, ale také díky již tradičně celkově vysoké účasti. Na startovní listině trasy vedoucí z Pezinské Baby na Kamzík (BK26) bylo zapsáno 585 závodníků. Trasu z Kamzíku přes Babu zpět na Kamzík (KBK53) absolvovalo 194 závodníků a ve startovní listině nejkratší trasy dlouhé 16 km bylo 188 jmen.

Jak viděli závod vítěz a vítězka?

Jiří Čípa:

1) Jak se Vám líbil závod SALOMON Baba – Kamzík, a co říkáte atmosféře na startu a v cíli?

Závod byl moc pěkný, protože atmosféra kolem závodu byla super a moc jsem si užil finálovýkopec na Kamzíku.

2) Co říkáte trase závodu?

Musím uznat, že trasa závodu byla šitá vyloženě pro mě. V takovém terénu a profilu často trénuji a mám ho rád, protože je krásně běhavý a přitom se jedná o trail v přírodě. Trasa se mi líbila moc.

3) A jak probíhal závod z pozice vítěze?

Asi od třetího kilometru jsem se osamostatnil a běžel sám svoje tempo. I když jsem za sebou kluky cítil ještě nějaký čas, tak jsem nemusel tlačit až zase tak na pilu a běžel si svoje. Jsem moc rád, že jsem dokázal vyhrát v opravdu nabité konkurenci. Doběhnout s ostatními pod finálový kopec bych asi nechtěl Každopádně jsem rád, že něco takového tady v Česko/Slovensku vzniklo, protože zazávodit si takovými borci, na takových tratích, je pro mě vždycky výzva a fajn věc a už se těším na další závod!

Katarína Lovrantová:

1) Jak se Vám líbil závod SALOMON Baba – Kamzík, a co říkáte atmosféře na startu a v cíli?

Tento závod je moja srdcovka. Trať je úplne nádherná v karpatskej jarnej rozkvitajúcej prírode, Trasa sa mení cez širokú lesnú cestu na single trails, proste nádhera. Atmoška tiež super, je to také, je to prvý trail pretek sezóny, že sa stretne celá slovenská bežecká komunita a je to veľmi fajn. Tento rok to bolo o to ešte lepšie, že sme mohli naše traily poukazovať aj veľa zahraničným pretekárom, ktorých bolo neúrekom.

2) Co říkáte trase závodu?

K tomu je vždy perfektná organizácia a veľmi cítiť, že tento závod organizátori robia srdcom a s vášňou. Posledných cca 300m pred cieľom, ktorý je na kopci sú vždy bubnisti a proste aj keď človek padá únavou, všetci sa rozbehnú na bubnovanie. Mne osobne veľmi vyhovuje, že celých 26km je super behateľných, je to rýchly pretek bez ťažkých technických pasáži – nohy sa dajú krásne pustiť.

3) A jak probíhal závod z pozice vítěze?

Úprimne, pred konkurenciou, ktorá sa tu zišla vrátane medzinárodných top bežkýň som mala rešpekt a nevedela som, čo očakávať. Chcela som ísť svoje preteky, dať do nich všetko a uziť si to naplno. Po štarte vypálila Natalia Tomasiak rýchlo dopredu a som si povedala, že skúsim proste ísť s ňou dokiaľ to pôjde. Po asi 1km behu za ňou sa mi zdalo,.že trochu spomalila, tak som šla svoje tempo pred ňu. Celý zvyšok pretekov som potom odbehla už sama.

Poděkování

Děkujeme vše závodníkům, fanouškům a také pořadatelům za fantastickou atmosféru a skvěle zvládnutou závodní neděli. Golden Trail National Series Česko a Slovensko pokračuje druhým závodem již příští sobotu 4. května na legendárním závodě Czech Energy Team Perun Skymarathon, kde se opět sejde česká i slovenská špička a dle informací od pořadatele dorazí také legenda světového skyrunningu Marco de Gasperi.

Další informace

Parametry trasy: délka 26 km, převýšení 800 m

Kompletní informace o GTNS CZ/SK najdete zde:

https://www.goldentrailseries.com/cs/series/cze/

Výsledková listina závodu SALOMON Baba – Kamzík:

http://vysledky.vysledkovyservis.sk/results.aspx?CId=16625&RId=270&EId=2

Informace o závodu SALOMON Baba – Kamzík:

https://horskybeh.sk/podujatia-cross-country-baba-kamzik-propozicie