Czech Energy Perun Skymarathon – druhý závod Golden Trail National Series Czech & Slovakia

Fantastickou bitvu přinesl druhý závod Golden Trail National Series, který proběhl v rámci Czech Energy Team Perun Skymarathon v Beskydech. Na startu se sešla téměř kompletní česká skyrunningová špička, borci ze Slovenska a nechyběl zde také Marco de Gasperi, který patří k legendám světového skyrunningu.

Trasa závodu přivedla závodní pole na vrchol Javorového, kde byla umístěna oficiální fanzóna. Několik desítek diváků se zvonci a trubkami pak závodníkům přichystalo neskutečnou atmosféru, kterou si dle všeho závodníci opravdu užívali.

MUŽI:

Až pod sjezdovku v legendární Řece drželo čelo závodu pohromadě. Seběh zpět do Řeky závodní pole trochu roztrhal a začal boj. Pod posledním kopcem již vedl Marco de Gasperi s více než minutovým náskokem před Jiřím Čípou, Jiřím Petrem a Slovákem Petrem Franěm ze Salomon/Suunto týmu. Závěrečné stoupání s legendární stojkou na „Grande finale“ však přineslo ještě velké drama, když Peter Fraňo dostihl Marca de Gasperiho, který je ovšem grandiozní seběhář a na posledních pěti stech výškových metrech zabral a s náskokem více než minuty nakonec zvítězil. Třetí pak doběhl skvěle běžící Jiří Čípa.

Velké drama přinesl souboj o čtvrtou pozici, kde doslova ožil Tomáš Maceček, který po většinu závodu nevypadal dobře a v posledním kopci se přes Jiřího Petra posunul na čtvrtou příčku.

ŽENY:

Dalo by se říci, že závod žen žádné velké drama nepřinesl. Prakticky od startu až do cíle se na vedoucí pozici držela skotská veteránka horského běhu Angela Mudge, která v historii dokázala zvítězit v závodech typu Zegama – Aizkorri, Dolomites Skyrace, Pikes Peak Marathon atd. S téměř sedmi minutovou ztrátou doběhla Jana Juračková, která je sestrou známé běžkyně KateřinyMatrasové. Třetí místo pak vybojovala Polka Natalia Tomasiak, která stála na stupních také předtýdnem při závodě Salomon Baba – Kamzík. Na čtvrtém místě doběhla brněnská běžkyně Zuzana Ožanová, která zde předvedla skvělou formu. Pátá skončila mladá skyrunnerka Barbora Cichá.

Výsledky – top 3 muži:

1. Marco De Gasperi – Hoka One One, ITA – 04:07:37.76

2. Peter Fraňo – Salomon/Suunto, SVK – 04:08:51.33

3. Jiří Čípa Salomon/Suunto, CZE – 04:11:18.58

 

Výsledky – top 3 ženy:

1. Angela Mudge – Canethy Hill Running Club, GBR – 05:09:33.44

2. Jana Juračková – Canmore, CZE – 05:16:31.38

3. Natalia TOMASIAK – Salomon Suunto Poland Team, POL – 05:23:12.70

Gratulujeme vše dokončivším závodníkům k fantastickému výkonu. Děkujeme pořadatelskému týmu „Makyho“ Žušky za skvělou organizaci. A také děkujeme všem fanouškům, kteří v sobotu ráno vyšli na vrch Javorový a vytvořili v naší fanzóně neopakovatelnou atmosféru. Dalším závodem Golden Trail National Series Česko a Slovensko je Salomon Valašský hrb, který se běží v překrásném prostředí valašského sedla Soláň.