GOLDEN TRAIL NATIONAL SERIES CZE/SVK/POL 2020 odstartuje v dubnu na Slovensku

 

Po úspěšném loňském prvním ročníku česko-slovenské Golden Trail National Series, série nejzajímavějších trailových běžeckých závodů v České a Slovenské republice pod patronátem značky Salomon s radostí představujeme další ročník této v mnoha ohledech výjimečné akce. A to s řadou novinek. Podstata a cíl Golden Trail National Series však zůstává stejný – postavit proti sobě na startech šesti závodů ty nejlepší horské běžce a běžkyně z České a Slovenské republiky a Polska a šířit povědomí o trailrunningu napříč sportovní komunitou se všemi hodnotami, které tento krásný sport reprezentuje, včetně fair play a ochrany životního prostředí.

Jednou z nejzajímavějších změn je pro rok 2020 zařazení jednoho polského závodu – Golden Mountains Trail, který se uskuteční v rámci největšího polského běžeckého festivalu DFBG (Dolnoslasky Fiestiwal Biegow Gorskych). Ostatní závody, které známe již z loňského ročníku, zůstávají beze změny – tedy Salomon Baba-Kamzík (SVK), Czech Energy Perun Skymarathon (CZE), Salomon Valašský hrb (CZE), Poludnica Run (SVK) a Salomon Jesenický maraton (CZE).

První startovní výstřel sezóny 2020 zazní 26.4.2020 na slovenském závodě Salomon Baba-Kamzík (26 km/800 m+), nejrychlejším závodě série. Odtud se běžci přesunou do Moravskoslezských Beskyd, aby se poprali s nástrahami druhého závodu – Czech Energy Perun Skymarathon (41 km/3400 m+), který je asi nejtěžším závodem naší série a uskuteční se 2.5.2019. Na běžce zde čeká mimořádná dávka pozitivního převýšení a velmi náročný horský terén. Tento závod je po právu rovněž mistrovstvím České republiky ve skymaratonu a o nabitou konkurenci zde tedy nebude jistě nouze. Další zastávkou našeho seriálu bude 30.5.2019 velmi oblíbený závod Salomon Valašský hrb (30 km/1100 m+), který je mezi běžci pověstný svou příjemnou rodinnou atmosférou a skvělým zázemím pro celé rodiny. Tento závod patří také mezi ty rychlejší v naší sérii. Čtvrtým závodem naší česko-slovensko-polské série je Poludnica Run (22 km/1500 m+), který přivítá účastníky 6.6.2019 v malebné slovenské Demänovské dolině a zavede je až na vrchol Poludnica. Závod skyrunningových parametrů má kapacitu pouze 200 běžců, proto zájemci nesmějí váhat s registrací. 17.7.2019 si pak běžci „odskočí“ do Polska, kde budou moci sbírat body za své výkony v závodě Golden Mountains Trail (33 km/1500 m+). Trasa závodu běžce provede po krásných hřebenech polských Zlatých hor, jen nedaleko od českých hranic. Závod byl připraven exkluzivně pro Golden Trail National Series a za jeho zrodem stojí polská běžecká legenda Piotr Hercog. A to znamená také to, že závod bude velmi náročný a technický. Posledním a zároveň finálovým závodem naší série pak bude, stejně jako v loňském roce 22.8.2019 Salomon Jesenický maraton (42 km/1800 m+) a právě zde se bude s největší pravděpodobností rozhodovat o vítězích ročníku 2020. Obhájí Jirka Čípa a Magda Horká svá prvenství a nebo se můžeme těšit na to, že se o slovo přihlásí skvělí běžci z Polska a Slovenska? Populární „Jeseničák“ bude kulisou jistě mimořádných běžeckých výkonů a soubojů.

Po finálovém závodě v Jeseníkách budeme tedy znát nejen absolutního vítěze a vítězku Golden Trail National Series CZE/SVK/POL ale i TOP 3 muže a ženy, kteří za svůj výkon obdrží pozvánku na Grand Final závod na Azorských ostrovech v Portugalsku, kde se utkají právě tři nejlepší muži a ženy všech národních sérií – italské / francouzsko-belgické / španělsko-portugalské a samozřejmě té naší česko-slovensko-polské. Všem třem mužům a ženám bude poskytnuto plné krytí všech souvisejících nákladů na cestu a pobyt a samozřejmě dostanou zdarma startovní čísla. Ale i ostatní účastníci národních sérií si mohou termín 1. listopadu 2020, kdy se závod Azores Trail Run – Volcanoes Trail (38 km/2000 m+) v Portugalsku uskuteční, zapsat do svých běžeckých kalendářů. Každý běžec, který se zúčastní alespoň tří kvalifikačních závodů naší série a rovněž toho finálového a splní tak kritéria pro klasifikaci v celkovém pořadí série, získá zdarma startovní číslo na tento velmi atraktivní závod. Závod, jehož trasa vede po hřebenech 10 neaktivních sopek, po stezkách kolem takzvaných „levád“, tunely a přes mosty a který po obkroužení velkolepého kráteru – kaldery Caldeira de Faial zavede běžce do cíle v přístavním městečku Horta, ležícím v jedné z nejkrásnějších zátok na světě.

A tím to nekončí!

TOP 3 muži a ženy tohoto závodu získají jako bonus pozvání k účasti ve třech závodech Golden Trail World Series 2021. Kromě startovních čísel na tři vybrané závody světové série jim bude poskytnut rovněž příspěvek na cestu a ubytování.

Tímto velkolepým portugalským Grand Final uzavře Golden Trail National Series druhý rok svého života. A můžeme se jen těšit, na jaká místa nás zavedou ročníky další…